Ostrzeżenia pogodowe

Niż Michael nad Polską

Informacje od Polskich Łowców Burz:

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 10.11.2017 i na noc 10/11.11.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.11.2017, godz. 07:00 CET do 11.11.2017, godz. 07:00 CET

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 10.11.2017 i na noc 10/11.11.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Głęboki niż znajduje się nad Morzem Norweskim. Na południe od tego układu, z zatoki uformuje się kolejny niż. W nocy z piątku na sobotę z północnego zachodu na południowy wschód nad Polską będzie się przemieszczać system frontów atmosferycznych związanych z tym układem barycznym. Za frontem okluzji, w rejonie południowej części Morza Bałtyckiego, pojawi się pewna, niezbyt duża energia konwekcji CAPE (do ok. 100-250 J/kg). W związku z rozwinięciem się i przejściem układu niżowego, w rejonie naszego kraju wzrośnie gradient baryczny i zwiększy się prędkość wiatru występującego w dolnej troposferze.

OMÓWIENIE:

… Polska północno-zachodnia (głównie pas nadmorski) …

Wzrost energii CAPE prognozowany jest na godziny wieczorne i nocne. Strefa podwyższonej energii CAPE nie powinna nakładać się na strefę silnego pionowego ścinania wiatru (zarówno DLS jak i LLS), jednak w związku z silniejszym wiatrem występującym w dolnej troposferze, może być przyczyną wystąpienia opadów konwekcyjnych i lokalnych burz połączonych z dość silnymi porywami wiatru (do 20-25 m/s). Prognozuje się wystąpienie pojedynczych komórek burzowych i niewielkich układów wielokomórkowych. Burze spodziewane są w godzinach nocnych oraz porannych. W sobotę w ciągu dnia na omawianym obszarze nadal należy oczekiwać sporej ilości opadów konwekcyjnych, a lokalnie również niezbyt silnych burz.

 


 

Dla naszego obszaru pogodynka.pl

Zapowiada następującą sytuację:

 

DATA                              ZACHMURZENIE/ZJAWISKO                                            TEMPERATURA         WIATR

Piątek
10.11.2017
dzień
Zachmurzenie całkowite,
słabe opady deszczu
8°C 5 m/s sw
Piątek
10.11.2017
noc
Zachmurzenie duże,
przelotne opady deszczu
4°C 7 m/s w
Sobota
11.11.2017
dzień
Zachmurzenie duże,
słabe opady deszczu
7°C 6 m/s sw
Niedziela
12.11.2017
dzień
Zachmurzenie duże,
przelotne opady deszczu
6°C 4 m/s sw

Leave a Reply