Aktualności Przydatne informacje - wiedza

Uwaga na owady błonkoskrzydłe!

Uwaga na owady błonkoskrzydłe, w okresie wiosennym oraz letnim występuje bardzo duża aktywność.

Przede wszystkim to osy i szerszenie są groźne dla ludzi. Atakują w tak zwanej sytuacji zagrożenia jest to moment w którym człowiek znajduje się przykładowo zbyt blisko gniazda.
W wypadku rozdrażnienia roju zalecane jest  spokojne oddalenie się na bezpieczną odległość od gniazda, nie wykonując żadnych niepotrzebnych agresywnych ruchów, które skłonią owady do dalszej obrony. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc użądleń zaliczamy te blisko głównych naczyń krwionośnych czy też głowy. Osoby uczulone na jad powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu opanowania sytuacji.

Jednostki ratownicze Straży Pożarnej zgodnie z obowiązującą procedurą podejmują działania wyłącznie w przypadkach zaistnienia zagrożenia życia i zdrowia.
Tylko w takim przypadku należy zgłosić zaistniałą sytuację na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej 998.
Wszelkie inne sytuacje, w których nie występuje zagrożenie życia lub/i zdrowia należy zgłaszać podmiotom specjalistycznym zajmującym się usuwaniem owadów błonkoskrzydłych.

Więcej informacji na stronie: kosciannasygnale.pl